sobota, 15 grudnia 2012

Rasy krów mięsnych w Polsce

Najbardziej popularne rasy krów występujące w hodowlach:

CHAROLAISE (rasa francuska) - jest największą pod względem kalibru i masy ciała. Umaszczenie jest śmietankowe do jasnożółtego. Wymaga obfitego żywienia i nadaje się do wypasu pastwiskowego na żyznych pastwiskach. Może być opasana do wysokiej masy ciała bez obawy przetłuszczania.

LIMOUSINE (rasa francuska) - jest w naszych uwarunkowaniach, rasą najlepszą dla przemysłu mięsnego (wysokie walory rzeźne i kulinarne) i cenioną przez hodowców. Bydło tej rasy występuje we wszystkich strefach klimatycznych, co świadczy o wybitnych zdolnościach przystosowawczych do różnych warunków środowiskowych. Umaszczenie jest prawie czarne z białymi plamkami.

PIEMONTESE (rasa włoska) - jedna z najlepszych ras na świecie, bardzo wytrzymała na zróżnicowane warunki. Umaszczenie siwo-białe lub jasnobeżowe. Wysoka wydajność rzeźna, a tusza zawiera dużo mięśni oraz mało tłuszczu i kości.

ANGUS - zaliczana jest do małych ras mięsnych wcześnie dojrzewających i szybko rosnących. Dzięki pracom hodowlanym prowadzonym w USA uzyskano zwierzęta o wysokiej wyrostowości oraz późniejszym dojrzewaniu. Cechą dominującą jest bezrożność i czarne umaszczenie z aksamitną sierścią. Występuje również angus o umaszczeniu czerwonym. Bydło to bardzo dobrze wykorzystuje pasze objętościowe (nawet gorszej jakości). Doskonale znosi gorsze żywienie i trudne warunki klimatyczne.

HEREFORD - z ras mięsnych stanowi największą populację bydła na świecie. Umaszczenie jest ciemnowiśniowe z białą głową, podgardlem, podbrzuszem i końcem ogona. Odznacza się dobrą płodnością, doskonałą naturalną odpornością. Główną zaletą tego bydła jest bardzo wysoka zdolność przystosowania się do surowych warunków klimatycznych i ekstensywnych systemów żywienia. W USA mięso tej rasy cieszy się dużą popularnością ze względu na upodobania konsumentów i walory smakowe mięsa.

SALERS (rasa francuska) - bardzo rzadka w Polsce. W województwie podlaskim jest jedno stado tej rasy. Natura i francuscy hodowcy wyposażyli salersa w zdolności do bytowania w najtrudniejszych warunkach. Posiadają najwyższą mleczność wśród ras mięsnych. Mięso jest szczególnie cenione przez smakoszy wołowiny kulinarnej. Ma niespotykany smak, szybko się smaży i gotuje.

SIMENTALER - bydło ogólnoużytkowe ze średnią wydajnością mleka o korzystnym składzie i dobrą mlecznością. Utrzymywane jest prawie na wszystkich kontynentach w zróżnicowanych warunkach środowiskowych i klimatycznych. Umaszczenie ciała dość zróżnicowane od słomkowo białej do wiśniowo-brunatnej. Głowa i kończyny białe.

O polskim bydle czerwonym będziemy szerzej pisać na naszym blogu w sierpniu. Warto jednak wspomnieć, że hodowla polskiego bydła czerwonego jest najstarszą hodowlą zarodową bydła w Europie. Prowadzona jest w sposób ciągły od roku 1893.


mat. z wydawnictwa: Oficyna Wydawnicza "Hoża".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz